دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

ظرف‌های کثیفتان را جمع می‌کنید تا در ماشین ظرفشویی بگذارید که یکهو متوجه روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌شوید. عوامل مختلفی هستند که باعث می‌شوند تا ماشین ظرفشویی‌تان روشن نشود و نتواند درست کار کند.

با ما همراه باشید که با بررسی نکاتی که در ادامه آورده شده است، مشکل به وجود آمده را رفع کنید. نکاتی که در ادامه ذکر می‌کنیم مهمترین و رایج ترین اجزا و قطعات ماشین ظرفشویی را که ممکن است در روشن نشدن ماشین ظرفشویی دخیل باشند، را معرفی می‌کنیم که در عیب یابی ماشین ظرفشویی شما بسیار موثر خواهد بود.

در صورتی که ماشین ظرفشویی‌تان همچنان قادر به روشن شدن نبود، با متخصصین و کارشناسان باتجربه ما در مجموعه سرویس طلایی تماس بگیرید یا فرم درخواست تعمیر ماشین ظرفشویی را در صفحه تعمیر ماشین ظرفشویی پر کرده تا در اولین وقت تعمیر ماشین ظرفشویی شما را در محل انجام دهند.

مهمترین دلایل روشن نشدن ماشین ظرفشویی

قفل درب و سوئیچ قفل درب ظرفشویی

یکی از دلایل کار نکردن ماشین ظرفشویی مشکل در قسمت قفل درب (میکروسوئیچ) یا سوئیچ قفل درب می‌باشد.

کار اصلی درب و همینطور قفل درب برای جلوگیری از ریزش و چکه کردن آب از ماشین ظرفشویی در هنگام کارکردن و سیکل شست و شو می‌باشد. ذکر این نکته هم الزامی است که از سوئیچ قفل درب به عنوان تامین برق به پنل کنترلی استفاده می‌شود.

در صورتی که در ماشین ظرفشویی به درستی قفل نشود برق به کنترلرهای ماشین ظرفشویی نخواهد رسید و ماشین هم قادر به روشن شدن و شروع سیکل شست و شو نخواهد بود.

برای بررسی صحت و سلامت قفل درب (میکروسوئیچ) از این که سالم باشند یا نه باید آن را باز کنیم و میکروسوئیچ که دو عدد می‌باشد را بررسی می‌کنیم. محل قرارگیری تمامی اجزای سوئیچ قفل و قفل درب، بالای در ماشین ظرفشویی و پشت پنل کنترلی می‌باشد.

برای بررسی وجود جریان برق در قسمت میکروسوئیچ باید اطمینان پیدا کنید که بین مولتی متر و پایانه‌های سوئیچ قفل در ماشین ظرفشویی اتصال برقرار باشد. در صورتی که هر کدام از این اجزا ایرادی داشته باشد لازم است که آنها را تعویض یا تعمیر کنید.

قفل درب ظرفشویی

رله استارت موتور ظرفشویی

رله استارت قطعه‌ای است که وظیفه آن تامین برق به سیم پیچ‌های موتور تا زمانی که موتور به کار بیوفتد، می‌باشد. اگر از اتصال برق به ماشین ظرفشویی مطمئن هستید ممکن است اشکال کار از رله استارت موتور باشد که خراب شده است. برای بررسی سالم بودن این قطعه به نقشه های سیم پیچی و دفترچه راهنما احتیاج دارید که با استفاده از مولتی متر از سالم بودن یا خرابی رله اطمینان حاصل نمایید.

در صورتی که رله استارت سالم بود احتمالا مشکل روشن نشدن ماشین ظرفشویی از خرابی فیوز حرارتی می‌باشد. وظیفه فیوز حرارتی محافظت از برد کنترل ماشین ظرفشویی است که اگر خراب شده باشد به این دلیل که برق به برد منتقل نمی‌شود که باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌شود. که باید با مولتی متر سالم بودن فیوز حرارتی را بررسی کنید.

این نکته را هم حتما به یاد داشته باشید که پیش از انجام هر کاری باید اتصال ماشین ظرفشویی را به برق قطع کنید.

استارت موتور ماشین ظرفشویی

سوئیچ انتخابی (سلکتور) ماشین ظرفشویی

وظیفه تعیین حالت‌های مختلف برای سیکل‌های شستشو بر عهده بخشی در ماشین ظرفشویی به عنوان سلکتور است. اگر سوئیچ انتخابی (سلکتور) خراب شده باشد یا دکمه‌های سوئیچ خراب شده باشند و نتوانند بیرون بیایند و حالت گیر داشته باشند، ممکن است همین اتفاق باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی‌تان شده باشد.

قبل از اینکه بخواهید جایی را باز کنید ابتدا بررسی کنید که دکمه‌ها آزاد باشند و جایی گیر نکرده باشند و تحت فشار نباشند.

بعد از بررسی دکمه‌ها با استفاده از مولتی متر پایانه‌های سوئیچ انتخابی باید آزمایش کنید معمولا سلکتور روی کنترل پنل ظرفشویی قرار دارد که برای این کار کافی است که صفحه داخلی در ماشین ظرفشویی را باز کنید.

یادتان نرود که قبل از هر کاری ابتدا ماشین ظرفشویی را از برق بکشید.

سلکتور ماشین ظرفشویی

فیوز حرارتی

یکی از علت‌های کار نکردن ظرفشویی پریدن فیوز حرارتی می‌باشد.

در بعضی از مدل‌های ماشین ظرفشویی از کنترل الکترونیکی استفاده می‌شود که برای محافظت از این قطعه از فیوز حرارتی استفاده می‌شود.

فیوز حرارتی طوری طراحی شده است که در صورتی که دمای ماشین ظرفشویی بیش از اندازه مجاز باشد بپرد.

فیوز حرارتی در زیر درب دستگاه قرار دارد. بعد از آن که برق را قطع کردید و ارتباط سیم‌های فیوز را قطع کردید آنگاه سیم‌های فیوز را به وسیله مولتی متر چک کنید در صورتی که این قطعه خراب شده بود باید این قطعه را تعویض کرد که برای تعویض این قطعه می‌توانید روی مجموعه سرویس طلایی حساب کنید.

فیوز حرارتی

تایمر یا کنترل الکترونیکی ماشین ظرفشویی

یکی دیگر از علت‌هایی که باعث روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌شود خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی است. معمولا وقتی ماشین ظرفشویی، ظرف‌ها را شست آبی که از شستشو باقی می‌ماند به وسیله پمپ تخلیه از ماشین ظرفشویی از دستگاه خارج می‌شود.

اگر صدای پمپ تخلیه را بعد از اتمام شستشو نشنیدید پس دلیل روشن نشدن ماشین ظرفشویی می‌تواند خرابی تایمر یا کنترل الکترونیکی باشد.

تایمر چه دستی باشد چه الکترونیکی، معمولا در پشت پنل کنترل در بالای درب ماشین ظرفشویی قرار می‌گیرد.

ابتدا تایمر ماشین ظرفشویتان را آزمایش کنید که برای این کار کافی است ابتدا ماشین ظرفشویی را آزاد کنید و بعد پنل درب داخلی را باز کنید بعد با استفاده از اهم متر درستی عملکرد هدایت کننده تایمر را بررسی کنید. اگر تایمرتان الکترونیکی است باید برق دستگاه وصل باشد که توصیه اکید ما به شما این است که این کار را خودتان انجام ندهید و کار را به یک متخصص خبره بسپرید.

در صورتی که تایمر سالم بود حال باید از عملکرد کنترل الکترونیکی مطمئن شویم که برای آزمایش عملکرد کنترل تایمر باید از فیوز حرارتی استفاده کنیم.

کنترل الکترونیکی

موتور محرک

وظیفه گردش آب در ماشین برای شستن ظرف‌ها بر عهده موتور محرک می‌باشد. رساندن برق به این قطعه بر عهده تایمر یا برد الکترونیکی با همکاری رله استارت می‌باشد.

اگر از طرف رله استارت به موتور، برق ارسال می‌شود اما همچنان ماشین ظرفشویی شما روشن نمی‌شود امکان دارد که موتور محرک خراب شده باشد.

برای اطمینان از سالم بودن موتور محرک، کافی است از مولتی متر استفاده کنید. برای چک کردن کافی است که با مولتی متر سیم پیچی‌های موتور را چک کنید.

راه دیگر برای اینکه بدانید موتور خراب شده است یا نه کافی است که به صدای موتور گوش کنید در صورتی که از موتور صدای بلند و گوش خراشی به گوشتان می‌خورد نشانه خراب و معیوب بودن آن می‌باشد که باید آن را تعویض یا تعمیر کنید.

موتور محرک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *