راهنمای انتخاب ماشین ظرفشویی

راهنمای استفاده از ماشین ظرفشویی

امروزه ماشین ظرفشویی یکی از وسایلی که در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود. اما به هر دلیلی شما قصد خرید یک ماشین ظرفشویی جدید را دارید و یا برای خریدن جهیزیه سراغ خرید این وسیله می‌روید اما نمی‌دانید که چه کدام مدل یا برند ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید. در ادامه با ذکر نکاتی که در ادامه بیان می‌شود می‌توانید بهترین ماشین ظرفشویی را بخرید.

چگونه بهترین ماشین ظرفشویی را انتخاب کنیم؟

 1. به طراحی آشپزخانه خود توجه کنید

ماشین‌های ظرفشویی به دو دسته مدل‌های ایستاده (توکار) و رومیزی تقسیم می‌شوند. متناسب با طراحی دکوراسیون آشپزخانه خود می‌توانید در نظر بگیرید که کدام مدل برای شما بهتر خواهد بود. اگر مستاجر هستید خرید ماشین ظرفشویی مدل‌های رومیزی به علت جابجایی آسان و عدم نیاز به فضای مخصوص برای شما گزینه بهتری خواهد بود. همچنین به علت وزن کمتر می‌توانید به راحتی جابجا کنید.

 1. فضایی که برای ماشین ظرفشویی در نظر گرفته‌اید را اندازه گیری کنید

ماشین‌های ظرفشویی اندازه‌های متفاوتی دارند که برای جای‌گیری بهتر در آشپزخانه منزل‌تان بهتر است قبل از خرید ماشین ظرفشویی اندازه فضایی که در اختیار دارید را اندازه گیری کنید و از سایت‌های آنلاین اندازه ماشین ظرفشویی را بررسی کرده و از اندازه فضای آن مطمئن شوید. تا بتوانید بهترین ماشین ظرفشویی را داشته باشید .

 1. تصمیم گیری بین مدل ایستاده و رومیزی

مدل‌های رومیزی متداول هستند زیرا در هر فضایی می‌توانند به راحتی قرار بگیرند و اندازه معقول تری دارند و همینطور سبک تر هم هستند. در عوض مدل‌های ایستاده اندازه بزرگتری دارند و باید برای قرار گیری آن در آشپزخانه خود فضای خالی از پیش تعیین کنید. همچنین اگر خیلی به هماهنگی اجزای دکوراسیون آشپزخانه خود اهمیت می‌دهید خرید ماشین ظرفشویی مدل‌های ایستاده برای شما بهتر خواهد بود.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

 1. ظرفیت ماشین ظرفشویی

همانطور که گفتیم ماشین ظرفشویی در دو نوع رومیزی و ایستاده (توکار) طراحی می‌شوند که بر اساس تعداد نفرات خانواده و میزان رفت و آمد هر خانواده می‌توانید مدل مورد نیاز خود را انتخاب کنید. ماشین ظرفشویی با ظرفیت ۲ ،۴ ،۶، ۸ و ۱۲ نفره (۱۴۰ تکه ظرف) بیشتر مدل‌های رومیزی و در ظرفیت ۱۴ نفره (۱۶۰ تکه ظرف) مدل‌های ایستاده هستند.

 1. به برنامه‌های شستشو مدل‌های مختلف توجه کنید

ماشین‌های ظرفشویی جدید برنامه‌های پیشرفته‌ای برای شستشو و خشک کردن دارند. با مطالعه برنامه‌های شستشو ماشین‌های ظرفشویی به نیاز خود پی خواهید برد. ویژگی‌هایی مانند پاشش آب از جهت‌های مختلف، شستشوی با تاخیر، شستشوی سریع و آبکشی و ضدعفونی کردن و … را در نظر بگیرید.

شستشوی با تاخیر به شما این امکان را می‌دهد که ماشین ظرف شویی خود را برای روشن شدن در ساعت خاصی در ۲۴ ساعت آینده با توجه به ساعات خارج از پیک مصرف برق و یا زمانی که خارج از منزل هستید تنظیم کنید.

 1. فضای داخلی ماشین ظرف شویی بهتر است از جنس استیل باشد

برای فضای داخلی ماشین ظرفشویی جنس‌های مختلفی مانند پلاستیک و یا استیل ضدزنگ وجود دارد. که توصیه ما این هست که برای دوام بیشتر و مقاومت در مقابل بو گرفتن و جرم‌های باقی مانده و همچنین انتقال بهتر گرما به ظروف برای خشک کردن سریعتر آنها جنس استیل را انتخاب کنید. هرچند که شاید کمی گران تر باشد و در صورتی که قیمت در خرید ماشین ظرفشویی برای شما مهم است و هزینه کمتری برای آن در نظر گرفته اید جنس پلاستیک هم توجیه پذیر خواهد بود. قطعا با رعایت نکات بیان شده می توانید با بودجه مناسب بهترین ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید .

 1. ماشین ظرفشویی را انتخاب کنید که قفسه بالایی آن امکان خروج کامل را داشته باشد

ماشین ظرفشویی‌ها یا تک طبقه هستند و یا دو طبقه که طبقه بالایی امکان جابجایی و بیرون کشیدن را دارند. این موضوع زمانی مفید خواهد بود که ظروف بزرگی را می‌خواهید درون ماشین ظرف شویی خود قرار دهید و می‌توانید قفسه بالایی را خارج کرده و ظروف خود را قرار دهید. البته در بعضی مدل‌ها امکان خارج کردن کامل قفسه وجود ندارد و فقط می‌توانید آن را به صورت ریلی به بیرون کشیده و دوباره سرجایش قرار دهید.  مدل‌های ایستا به علت اندازه بزرگ اغلب قفسه بالایی را دارند، فقط امکان بیرون کشیدن کامل قفسه بالایی را هنگام خرید ماشین ظرفشویی مطمئن شوید تا بتوانید در آینده ظروف بزرگ را با بیرون کشیدن قفسه بالایی در ماشین ظرف شویی خود جای دهید.

 1. ماشین ظرفشویی بی صدا خریداری کنید

خرید ماشین ظرفشویی بی صدا و یا حداقل با صدای بسیار کم به علت استفاده روزانه واقعا مهم و پراهمیت است. اگر ماشین ظرفشویی شما پر سر و صدا باشد احتمالا علاقه‌ای به روشن بودن و کار کردن دو ساعته آن نخواهید داشت و ضمنا باعث برهم زدن شما در هنگام صحبت کردن با دیگران در فضای آشپزخانه شما خواهد شد.

همچنین در خرید ماشین ظرفشویی به کیفیت در ماشین ظرفشویی در هنگام بسته شدن توجه کنید. زیرا بیشتر صدا با بسته شدن خوب در آن گرفته خواهد شد.

راهنمای خرید ماشین ظرفشویی

 

 1. به جزییات و آپشن‌های ماشین ظرفشویی مورد نظر توجه کنید

شاید به طور کلی خرید ماشین ظرفشویی کار چندان پیچیده‌ای نباشد اما چیزهایی هست که باید توجه کنید. مثلا اگر کودک خردسال دارید داشتن قفل کودک گزینه جالبی برای شما خواهد بود تا جای نگرانی برای دست زدن کودک به ماشین ظرفشویی وجود نداشته باشد و همچنین حسگر ضد خروج آب که با نشتی آب ماشین ظرفشویی را خاموش کرده و جلوی خارج شدن آب را خواهد گرفت. حسگر آب نیز با توجه به میزان تمیزی آب و درجه حرارت آن زمان شستشو را تنظیم خواهد کرد و حسگر مواد شوینده نیز دقت استفاده به اندازه از مواد شوینده برای شستشو را تنظیم خواهد کرد.

این آپشن‌ها شاید هزینه خرید ماشین ظرفشویی شما را بالا ببرند اما در عوض در بلند مدت احساس راحتی و رضایت را به ارمغان خواهند آورد.

 1. خرید ماشین ظرفشویی مناسب نیاز شما

ماشین‌های ظرفشویی اندازه و ویژگی‌های متفاوتی دارند. نیازی نیست مدل گرانقیمتی خریداری کنید. آپشن‌های بسیار زیاد زمانی توجیه پذیر هستند که با هزینه ای که در نظر گرفته اید همخوانی داشته باشد. بهتر است بازه قیمتی که می‌خواهید برای خرید بهترین ماشین ظرفشویی هزینه کنید را در نظر بگیرید و مدل متناسب با نیاز خود را خریداری نمایید.

نكات مهم در خريد ماشين ظرفشويی

در هنگام خرید ماشین ظرفشویی بهتر است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 1. داشتن فيلترينگ آب

ماندن لكه بر روی ظروف از مشكلاتی است كه خانم‌ها با آن سر و كار دارند به همين دليل هنگام خريد ماشين ظرفشويی بهتر است اين نكته را به ياد داشته باشيد تا ماشین ظرفشویی مورد نظرتان حتما قابلیت فيلترينگ آب داشته باشد، زيرا با داشتن چنين موردی ديگر لكه‌ای بر روی ظرف‌ها باقی نمی‌ماند و باعث پاك شدن سريع تر چربی‌ها از ظروف می‌شود.

 1. تعداد سبدها و انواع سبدها

سبدهای مخصوص ظروف مختلف در ماشين ظرفشويی بسيار مهم است. معمولا سبدی مخصوص قرارگيری قاشق و چنگال وجود دارد و همچنين سبدی برای قرار دادن بشقاب‌ها و ليوان‌ها. بعضی از اين سبدها قابل جا به جايی هستند. در اين صورت می‌توانيد سبدها را به دلخواه خود در ماشين ظرفشويي جا به جا كنيد.

 1. قابلیت ضد عفونی کردن ظروف

در سری جديد توليد ماشين ظرفشويی قابليت ضد عفونی كردن ظروف پس از شستشو هم اضافه شده است. اين نكته را از ياد نبريد در غير اين صورت بايد پس از هر بار شستشو مقداری ضد عفونی كننده در داخل ماشين ظرفشويی‌تان بريزيد.

 1. توجه به مخزن داخلی ماشين ظرفشويی

مخزن ماشين‌های ظرفشويی به دو شكل استيل و پلاستيك ساخته می‌شوند كه هركدام معايب و مزايای مخصوص به خود را دارند اما پيشنهاد ما به شما انتخاب مخزن استيل می‌باشد زيرا زنگ نمی‌زند، چرك نمی‌شود، آب نمی‌شود و ماندگاری طولانی‌تری دارد.

 1. ميزان مصرف انرژی

از نكات بسيار مهم در انتخاب ماشين ظرفشويی ميزان مصرف انرژی A است كه بهتر است نوع كم مصرف آن انتخاب شود.

 1. داشتن گارانتی و خدمات پس از فروش

وقتي محصول مورد نظرتان را حتما از نمايندگي خريداری كنيد قطعا دارای خدمات پس از فروش خواهد بود.

 1. خشك كن

معمولا ماشين ظرفشويی‌های دارای خشك كن، ميزان برق مصرفی‌شان کمتر است اما مدل‌هايی كه مخزن آن‌ها استيل است به دليل نگهداری حرارت خشك شدن ظروف را سريع‌تر انجام می‌دهد.

 1. ميزان سر و صدا

بهتر است دستگاهی را كه انتخاب می‌كنيد دارای عايق صوتی باشند تا سر و صدای ناشی از شستشوی ظروف را به بيرون از آن انتقال ندهد، به این موضوع که امتياز مهمی در خريد ظرفشويی به حساب می‌آید،‌ دقت كنيد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *