علت خاموش شدن کولر گازی به صورت ناگهانی

علت خاموشی نگهانی کولر گازی - سرویس طلایی

علت اصلی خاموش شدن ناگهانی کولر گازی

با توجه به نزدیکی به فصل گرما و تابستان وسیله سرمایشی مانند کولر گازی بخش مهمی از زندگی مردم میشود و بدون شک لحظه ای قطعی آن میتواند بسیار ناخوشایند باشد. اما عمق فاجعه در چنین شرایطی دقیقاً جایی است که کولر گازی بصورت کاملاً ناگهانی خاموش می شود و از کار متوقف میشود!!! در چنین مواقعی نگرانی های زیادی بوجود می آید اما این مشکل ممکن است برای خیلی از ما اتفاق بیوفتد و موضوع عجیبی نیست. صد البته که با سرویس های سالیانه کولر گازی می توان از بروز بسیاری از این اتفاقات ناخوشایند و در گاهی اوقات پرداخت هزینه های بالا جلوگیری کرد. حال در این ظرایط اگر چنین اتفاقی برای کولر شما هم بیوفتد، می توانید با خواندن این مقاله آموزشی در سرویس طلایی به دلایل اصلی خاموش شدن کولر گازی پی ببرید و اقدامات لازم را برای برطرف کردن مشکل انجام دهید.

دقت داشته باشید : در صورتی که شما هم با مشکل خاموش شدن ناگهانی کولر دو تیکه یا اسپیلت خود رو به رو شده اید، پیشنهاد ما به شما این است در صورتی که هیچ گونه تخصص و دانش فنی در زمینه تعمیر و سرویس کولر گازی ندارید، کولرگازی خود را به دست تعمیرکاران متخصص سرویس طلایی بسپارید تا در اسرع وقت برای تعمیر به محل اعزام شوند. از طریق فرم زیر میتوانید درخواست تعمیر خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند. یا اینکه با شماره تماس های ذکر شده تماس بگیرید.

علت خاموش شدن کولر گازی

دلایل یا علت خاموش شدن ناگهانی کولر گازی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که ما در ادامه به علت های اصلی میپردازیم….

 

۱- مشکلات برق کشی ساختمان یا کولر

ابتدا لازم است که قبل از هر اقدامی از سلامت سیم کشی و برق ساختمان و همچنین برق رسانی صحیح به کولر گازی خود مطمئن شوید. ممکن است یک اتصالی کوچک سیم های برق و یا اشکال در فیوز باعث خاموش شدن کولر گازی شما شده باشد که باید توسط یک متخصص بررسی شود.

 

۲- تنظیمات ترموستات

یکی دیگر از علت های خاموش شدن ناگهانی کولر گازی دوتیکه شما نوع تنظیمات ترموستات باشد. یک ترموستات خودکار ممکن است در یک زمان مشخص خاموش و روشن شود و اگر شما سهوا درجه ترموسات را بیشتر از حد انتظار تنظیم نمایید، ممکن است کولر به طور کلی خاموش شود.

 

۳- اورلود موتور

برخی از موتورهای کولرها مجهز به یک سوئیچ استراحت هستند که به هنگام اورلود موتور آن را خاموش می کنند. دلایل زیادی برای این موضوع وجود دارد از جمله مدت زمان طولانی، تهویه نامناسب و ولتاژ نامناسب از جمله این موارد است.

 

۴- کثیفی فیلترها

فیلترهای هوا یک شبکه ایمن هستند که هوای محیط شما را از آلودگی و گرد و غبار پاک می کنند. اما زمانی که با گرد و خاک پوشیده می شوند، میتواند بلای جان دستگاه شما شود.

یک فیلتر هوای کثیف جریان هوا را در کانال های هوای منزل شما مسدود می کنند و باعث می شود کولر شما به سختی و در مدت زمان طولانی تری خانه شما را خنک سازد و این مسئله تا زمانی ادامه خواهد داشت که یا:

 • کولر شما از کار بیوفتد.
 • کولر بیش از حد گرم شود و جریان برق سیستم را قطع کند.

راه حل این موضوع تمیز کردن به موقع فیلترهای کولرتان است. اگر در این زمینه تخصص آگاهای کافی ندارید پیشنهاد می کنیم مقاله “تمیز کردن فیلتر کولر گازی“ را مطالعه کنید.

 

۴- سوئیچ های ایمنی فشار (هایپرشر و لوپرشر)

برخی از کولرها دارای سوئیچ فشار هستند که مبرد، پمپ حرارتی و اجزا مشابه دیگر را نظارت می کنند. هنگامی که فشار بیش از حد بالا می رود، سوئیچ به طور خودکار سیستم را برای جلوگیری از بروز آسیب بیشتر خاموش می کند.

 

۵- کویل های کندانسور کثیف

کویل های کندانسور، لوله های پر از مبرد هستند که از طریق یونیت خارجی کولر عملیات خود را اجرا می کنند. اگر این کویل ها کثیف باشند، کولر شما مدت زمان طولانی تری کار می کند که این مسئله باعث گرم شدن بیش از حد کولر می شود.

به همین دلیل است که: کولر دو تیکه یا اسپیلت استاندارد دارای دو بخش است: یونیت خارجی و یونیت داخلی. یونیت داخلی از مبرد برای جذب گرما از محیط داخلی و خنک کردن آن استفاده می کند. این مایع داغ مبرد به یونیت خارجی جریان پیدا می کند.

اما اگر کویل ها پر از خاک باشند، مبرد نمی تواند گرما را به راحتی کاهش دهد چرا که گرد و خاک دقیقا مثل عایق عمل می کند. بنابراین مبرد نمی تواند گرمای بیشتری را از کولر شما جذب کند و باعث می شود کولر شما رطوبت هوا را از بین ببرد. در چنین شرایطی کولر شما مدام در حال کار خواهد بود تا زمانی که بیش از حد گرم شود چرا که نمی تواند به دمای تنظیم شده ترموستات برسد.

راه حل: یونیت خارجی را با اسپری تمیزکننده مخصوص کویل تمیز کنید. و یا اینکه برای اطمینان بیشتر برای سرویس کولر گازی خود با مرکز کاراباما تماس بگیرید.

 

۶- علت خاموش شدن کمپرسور کولر گازی

خاموش شدن ناگهانی کمپرسور کولر گازی می تواند دلایل متعددی داشته باشد. در اکثر موارد احتمالا  باید با تعمیرکار کولر گازی باتماس بگرید. در این مطلب میخواهیم در رابطه با علت خاموش شدن ناگهانی کمپرسور کولر گازی صحبت کنیم. اگر کولر شما هم با مشکل مواجه شده است، در صورت نداشتن تخصص کافی بهتر است با مرکز تخصصی تعمیر و سرویس کولر گازی سرویس طلایی تماس بگیرید.

 

اگر کولر گازی شما خیلی زودتر از آن که فضا را خنک کند خاموش می شود، به احتمال زیاد کمپرسور کولر مشکل دارد. دلایل رایج در رابطه با این مشکل عبارتند از:

 • نامناسب  بودن مقدار مبرد

در صورتی که مقدار مبرد خیلی کم یا خیلی زیاد باشد، ممکن است کمپرسور به طور ناگهانی و یا زودتر از زمان مناسب خاموش شود.

 • اشکالات برقی

ممکن است قطعه ای از اجزای الکتریکی  کمپرسور معیوب شده باشد. حتی چیز کوچکی مثل خراب شدن یک سیم ساده می تواند باعث آسیب جدی به کمپرسور شود.

 • کثیف بودن کویل های کندانسور

هنگامی که کویل های کندانسور با گرد و غبار و خاک مسدود می شوند، گاهی اوقات کمپرسورها به سرعت خاموش می شوند.

 • یخ زدن

اگر شما متوجه وجود یخ زدگی یا برفک در قسمت خارجی یونیت شدید. به احتمال زیاد مبرد کم است و این موضوع اغلب باعث می شود که کمپرسور به صورت ناگهانی خاموش و روشن شود و مانع از ورود هوای خنک به خانه شود.

 • گرم شدن بیش از حد

هنگامی که کمپرسور بیش از حد گرم می شود، ممکن است به عنوان یک مکانیسم دفاعی خاموش شود.

 • علت گرم شدن زیاد کمپرسور

هر تکنسین تعمیر کولر گازی می تواند به شما بگوید که گرم شدن زیاد یکی از علت های رایج مشکلات کمپرسور کولر های گازی است. اما به چه دلیل کمپرسور گرم می شود؟ قبل از تماس با تعمیرکار کولر گازی به نکات زیر توجه کنید:

 • نسبت فشار تخلیه به مکش

فشار تخلیه ممکن است بیش از حد بالا و یا اینکه فشار مکش بیش از حد کم باشد. این موارد ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد. ممکن است گاز مبرد خیلی کم باشد و یا سیستم بیش از حد شارژ شده باشد. ممکن است شیر انبساط و یا فن کندانسور معیوب شده باشد. همچنین کویل های کندانسور کثیف می توانند این مشکل را ایجاد کند. به همین علت سرویس به موقع می تواند از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری نماید.

 • روغن ریزی

کمپرسورها نیاز به روغن تبرید دارند تا به درستی عمل کنند. وقتی که کمپرسورها خیلی گرم می شوند روغن کاهش می یابد وحلقه های پیستون، سیلندرها و دیگر اجزا یکی یکی از کار می افتند.

این عوامل و بسیاری از موارد دیگر ممکن است کمپرسور را به طور کامل از کار می اندازند.

 • عدم سرویس به موقع

سرویس به موقع کولر گازی و یا اسپیلت می تواند از بروز مشکلاتی مثل خاموش شدن ناگهانی کمپرسور و در نهایت از کار افتادن کولر و متحمل شدن خسارت مالی زیاد جلوگیری کند. برای هر کولر گازی یا اسپیلت حداقل یک بار سرویس در سال امری ضروری است! تا ضمن عیب یابی به موقع کولر، از بروز مشکلات جدی و پرهزینه جلوگیری شود.
پیشنهاد می کنیم که با نزدیک شدن به فصل تابستان حتما قبل از استفاده از کولر گازی خود، برای سرویس و عیب یابی احتمالی آن با مرکز تخصصی تعمیرات و سرویس کولر گازی تماس بگیرید و اینکه  درخواست خود را از طریق فرم به صورت آنلاین ثبت نمایید تا در کوتاه ترین زمان ممکن یکی از بهترین تکنسین های مرکز خود را به محل کار یا منزل شما اعزام نماییم.

تماس با مرکز مجاز تعمیرات لوازم خانگی در تهران و کشور - سرویس طلایی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *