علت سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی و نحوه رفع آن

علت سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی

بعد از چندین مرتبه یا بعد از چند سال استفاده از ماشین ظرفشویی متوجه می شوید که ماشین ظرفشویی‌تان سر و صدای زیادی می دهد.

ما در این مقاله تصمیم گرفتیم که علل این سر و صدا را به همراه نحوه رفع این ایرادات بیان کردیم.

اگر قادر به رفع مشکل ماشین ظرفشویی‌تان نیستید می توانید از طریق صفحه تماس با ما، با ما در ارتباط باشید یا از طریق صفحه تعمیر ماشین ظرفشویی درخواست تعمیر آنلاین ماشین ظرفشویی خود را ثبت کنید تا کارشناسان ما با شما در اسرع وقت تماس بگیرند.

علل سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی

اگر ماشین ظرفشویی‌تان را به تازگی خریداری کرده‌اید و یا سال‌ها از عمر آن می گذرد، دلایل متفاوت و معمولی ممکن است علت رخ دادن این مشکل باشند. معمولا در ماشین‌های ظرفشویی قدیمی‌تر این دلایل تعدد بیشتری دارند. که در ادامه به این دلایل می‌پردازیم.

اکثر ماشین‌های ظرفشویی ها در طول یک چرخه شستشوی منظم، یک سروصدا کم تولید می‌کنند. اگر متوجه شده‌اید که صدای معمول دستگاه شما بلندتر شده است، ممکن است نیاز به جایگزینی فن باشد.

اگر یک‌ صدای بلند را می‌شنوید ، می‌تواند نشانه یک موتور معیوب باشد. اگر ماشین ظرفشویی شما نو است و اولین بار آن را روشن می‌کنید، صدای آن باعث نگرانی نمی‌شود.

اگر شما ماشین ظرفشویی خود را برای مدت‌ زمان طولانی استفاده نکرده‌اید شنیدن شدن صدا طبیعی است. صدا ممکن است از وسایل آشپزخانه باشد اگر آن‌ها به‌ درستی روی قفسه‌های ماشین ظرف‌شویی قرار نگیرند.

آیا یک سروصدا تکراری را می‌شنوید؟ این به‌ احتمال‌ زیاد توسط بازوی اسپری ایجاد می‌شود که ممکن است چیزی در داخل ماشین ظرفشویی وجود داشته باشد هنگامی‌که بازوی اسپری چرخش دارد. اگر متوجه این صدا شده‌اید، ماشین ظرف‌شویی را باز کنید و هر آیتم را در داخل تنظیم کنید تا بازوی اسپری بتواند آزادانه چرخش کند

پمپ تخلیه

یک پمپ معیوب می تواند دلیل سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی شما باشد. درواقع عملکرد پمپ تامین فشار لازم برای بازوهای آبپاش بوده و در بسیاری از مدل ها جهت تخلیه آب نیز استفاده می شود. پمپ در قسمت پایین ماشین ظرفشویی قرار می گیرد و معمولا از دو بخش مجزا تشکیل شده است. یکی جهت شست و شو یا گردش آب و دیگری جهت عملکرد تخلیه آب. هردوی بخش ها دارای پروانه هایی بوده که با موتور الکتریکی تغذیه می شوند و به حرکت در می آیند. این موتور به پایین و یا اطراف پمپ متصل است.

مواد غذایی باقیمانده سفت و سختی که در دستگاه به جا می مانند یا تکه های شیشه و یا ظروف که ممکن است در داخل ماشین ظرفشویی و در حین شستشو شکسته شوند و یا بهر طرقی به داخل دستگاه راه یابند ممکن است نهایتا در محفظه پمپ گیر کرده و با پروانه های پمپ برخورد نمایند. این اتفاق موجب تولید سر و صدای زیادی خواهد گردید. در این صورت با دقت و احتیاط مواد زائد را از پمپ خارج نمایید.

در صورتی که پمپ به هنگام کارکرد صدای خر خر و تق تق می دهد، در حالی که داخل آن هیچگونه مواد زائدی وجود ندارد، ممکن است نشان دهنده معیوب بودن آن باشد و نیاز به تعویض داشته باشد.

پمپ تخلیه ماشین ظرفشویی

حلقه یاتاقان و بست بازوی آبپاش

ممکن است علت سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی شما از حلقه یاتاقان یا بست بازوهای شست و شو و آبپاش باشد. این قطعات حلقه ای پلاستیکی جهت نگهداری و ساپورت بازوی آبپاش استفاده می‌شوند و بازوی آبپاش بر روی آنها چرخش می‌نماید. ممکن است به دلیل شل شدگی و یا ساییده شدن این قطعات پلاستیکی، بازوهای آبپاش متحرک نتوانند به درستی عمل کرده و ظروف را تمیز نمایند. هر دو این اجزاء را بررسی کرده و در صورت نیاز تعویض نمایید.

حلقه یاتاقان و بست بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

بازوی آبپاش

آب از طریق بازوهای اسپری کننده به داخل ماشین ظرفشویی با فشار وارد شده و همراه با شوینده به اطراف ماشین طرفشویی اسپری می شود. تمام ماشین ظرفشویی ها یک بازوی پایین که در کف ماشین ظرفشویی قرار گرفته است، دارند و بعضی ماشین ظرفشویی ها علاوه بر آن، بازوی میانی و بالایی نیز دارند که در بالای قفسه بالایی و یا بالای محفظه شستشو قرار گرفته است. بیشتر بازوهای اسپری کننده از پلاستیک ساخته شده اند که قابل شکسته شدن هستند و در صورت شکسته شدن الگوی پخش آب آنها به طور قابل توجهی تغییر می کند. این وضعیت باعث می شود آب به طرف پایین در که واشری وجود ندارد پاشیده شود و در نتیجه باعث چکه کردن آب به بیرون شود. همچنین مسدود شدن حفره های بازوهای اسپری کننده نیز این تغییر الگو در اسپری کردن آب را ایجاد کرده و نتیجه مشابهی دارد. بازوهای اسپری کننده را جدا کنید تا هر گونه انسداد احتمالی را برطرف کنید و یا شکسته بودن آن ها برا بررسی کنید.حلقه های بلبرینگ و کاسه نمد بازوهای اسپری کننده میتواند از دلایل صدای ظرفشویی باشد.

بازوی آبپاش ماشین ظرفشویی

حلقه های بلبرینگ و کاسه نمد بازوهای اسپری کننده می‌تواند از دلایل صدای ظرفشویی باشد

اگر ماشین ظرفشویی شما صدای زیادی ایجاد می‌کند، ممکن است علت آن کاسه نمد یا حلقه بیرینگ بازوها باشد. این قطعات حلقه‌های پلاستیکی هستند و هنگام چرخش بازوها آن‌ها را حمایت می‌کنند. اگر این قطعات هرز یا فرسوده شوند، مانع درست کار کردن بازوها می‌شوند. کاسه نمد و حلقه بیرینگ را چک کنید و در صورت فرسوده بودن آن ها را تعویض کنید.

1 دیدگاه برای “علت سر و صدای زیاد ماشین ظرفشویی و نحوه رفع آن

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *