مشکلات ناشی از جمع شدن آب در ماشین لباسشویی

مشکلات ناشی از جمع شدن آب در ماشین لباسشویی

حتما برایتان اتفاق افتاده است که ماشین لباسشویی‌تان آبی را که برای شستشوی لباس‌هایتان استفاده می‌کند را تخلیه نکند. عدم تخلیه آب از ماشین لباسشویی و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی، می‌تواند سبب از کار افتادن قطعات درونی ماشین لباسشویی شود.تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی در طولانی مدت، می‌تواند عملکرد مناسب لباسشویی را مختل کند.

با جمع شدن آب در ماشین لباسشویی، دستگاه بعد از مدت زمان مشخصی به طور کامل از کار خواهد افتاد و مشکلات جبران ‌ناپذیری را به دنبال خواهد داشت حتی امکان دارد باعث شود که ماشین لباسشویی‌تان را تعویض کنید.

امروز قصد داریم طرز تخلیه آب ماشین لباسشویی و همینطور علت‌هایی که باعث می‌شود آب ماشین لباسشویی تخلیه نشود را شرح دهیم.

چگونگی تخلیه آب از ماشین لباسشویی

برای حل مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی، در قسمت پایین دستگاه یک درپوش وجود دارد که درپوش پمپ تخلیه نام دارد. این درپوش را باز کنید. معمولا با کشیدن این درپوش به سمت خودتان باز می‌شود.

اکنون یک اهرم پیچ مانند را مشاهده خواهید کرد که باید آن را به سمت چپ بچرخانید تا کم کم باز شود و آب خارج شود. (دقت کنید که قبل از اینکه این پیچ را باز کنید، مطمئن باشید که آب خروجی مسیری برای خارج شدن از کف آشپزخانه را دارد و حتما موانع احتمالی را از مسیر آب بردارید. مثلا اگر در آشپزخانه فرش پهن کردید بهتر است فرش را جمع کنید)

بعد از اینکه آب ماشین لباسشویی کاملا تخلیه شد، پیچ را ببندید و درپوش را در جای خود بگذارید.

عدم تخلیه آب در ماشین لباسشویی

علل تخلیه نشدن آب ماشین لباسشویی

  1. خرابی پمپ تخلیه

این خطا رایج ترین دلیل تخلیه نشدن آب و جمع شدن آب در ماشین لباسشویی است.

  1. گرفتگی و انسداد محل خروج آب

گرفتگی و انسداد می‌تواند در شیلنگ تخلیه لباسشویی، لوله فاضلاب، فیلتر تخلیه دستگاه و… اتفاق بیافتد.

  1. ممکن است شیلنگ تخلیه آب ماشین لباسشویی در پشت ماشین، از ماشین لباسشویی جدا شده و روی زمین افتاده باشد (دقت کنید که شیلنگ تخلیه آب باید حداقل تا نصف ارتفاع ماشین لباسشویی بالا باشد، تا بتواند آب را تخلیه کند). طول شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی نباید بیشتر از ۷ یا ۸ متر باشد. امکان تا خوردن یا پاره شدن شیلنگ تخلیه ماشین لباسشویی وجود دارد.
  1. مسدود شدن فیلتر تخلیه ماشین لباسشویی به وسیله لباس‌های کوچک.
  2. مسدود شدن لوله فاضلاب

گرفتگی لوله فاضلاب هم می‌تواند در جمع شدن آب در ماشین لباسشویی نقش داشته باشد.

  1. پارگی تسمه

آسیب دیدن یا پارگی تسمه پمپ تخلیه آب و تسمه محرک نیز می‌تواند باعث جمع شدن آب در ماشین لباسشویی شود.

  1. خرابی مگنت‌های ورودی ماشین لباسشویی (شیر برق)

با جمع شدن آب در دیگ ماشین لباسشویی (خصوصا آب تمیز) ابتدا شیر ورودی آب را ببندید. اگر پس از قطع آب ورودی، آبی داخل ماشین لباسشویی جمع نشد، مطمئنا ایراد از مگنت ورودی ماشین لباسشویی است. این قطعه یک قطعه مصرفی است و هیچ دلیل خاصی برای خراب شدن این قطعه وجود ندارد. با تعویض این قطعه مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی حل خواهد شد.

  1. خرطومی زیر دیگ ماشین لباسشویی

همیشه خرطومی زیر دیگ را دسته کم می‌گیریم و توجه خاصی به آن نداریم. ممکن است زباله که همراه با لباس‌های خود داخل ماشین لباسشویی قرار می‌دهیم در خرطومی زیر دیگ ماشین لباسشویی قرار گرفته باشد. همین مشکل می‌تواند بعد از مدتی مانع از خروج آب شود برای اطمینان از اینکه خرطومی ماشین لباسشویی شما هیچ گونه رسوب و جرمی نگرفته است باید با دست خرطومی را فشار دهید و آن را بررسی کنید.

  1. پروانه پمپ ماشین لباسشویی

وجود هرگونه شی در بین لباس‌ها باعث بسته شدن و عدم کار کردن پروانه پمپ ماشین لباسشویی خواهد شد. (مثل پوست پسته، دکمه ها، کش پول و غیره)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *