نکات ایمنی برای استفاده از وسایل گرمایشی

نکات ایمنی برای استفاده از وسایل گرمایشی و گازسوز

زمانی که فصل سرما شروع می‌شود افزایش سرما باعث می‌شود ساکنین منازل بیشتر از وسایل گرمایشی و گازسوز استفاده کنند که همین امر هم باعث افزایش مصرف گاز می‌شود و هم در استفاده از این وسایل باید با رعایت نکات ایمنی صورت گیرد تا از ایجاد حوادث احتمالی جلوگیری شود.

در کشور ما اغلب از وسایل گازسوز برای تامین گرمایش منازل استفاده می‌شود. کوچکترین سهل انگاری در نصب و راه اندازی این وسایل خسارات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت و ممکن است منجر به مرگ نیز شود.

یکی از خطرات رایج استفاده از وسایل گرمایشی تولید گاز مونوکسید کربن (گاز co) است. گاز مونوکسید کربن گازی بدون رنگ و بو است که اگر در یک مکان بسته مانند خانه یا محل کارتان  می‌تواند منجر به مسمومیت و حتی خفگی و و حتی مرگ شود.

اگر دچار علائمی مانند سرگیجه و حالت تهوع شدید را دارید باید زود به اورژانس زنگ بزنید و درب و شیشه‌ها را باز بگذارید چون این علائم هشداری است مبنی بر این که گاز مونوکسید کربن در آن مکانی که هستید وجود دارد.

روبروشدن با علائم گازگرفتگی

اولین سوالی که از خودمان می‌پرسیم این است که اگر با هر کدام از علائمی که در بالا ذکر کردیم روبرو شدیم باید چیکار کنیم. برای این کار کافی است روش‌هایی که در ادامه بیان کردیم را انجام دهید.

 1. دستگاه گرمایشی خود را خاموش کنید
 2. سریعا در و پنجره های خود را باز کنید
 3. با یک حوله نم دار سعی کنید گاز را از محیط خارج کنید

اگر با چنین مشکلی روبرو شدید بهتر است هرچه سریعتر مشکلات ایمنی وسیله گازسوز و گرمایشی خودتان را برطرف کنید هر چند که قبل از شروع فصل سرما این کار را انجام می‌دادید.

 1. از استاندارد بودن دودکش وسیله گرمایشی و گازسوزتان اطمینان حاصل کنید.
 2. مطمئن شوید که در فضایی که وسیله گرمایشی یا گازسوزتان وجود دارد به اندازه کافی گردش هوا وجود دارد
 3. توصیه اکید ما به شما این است که هر سال قبل از اینکه بخاری‌های گازیتان را راه بیندازید حتما مسیر لوله بخاری و دودکش را بررسی کنید که چیزی مانع عبور هوا از آن نشود.

نکات استفاده از وسایل گرمایشی

بررسی باز بودن مسیر لوله و دودکش وسایل گرمایشی و گازسوز

یک راه حل ساده برای تست عبور هوا از لوله بخاری این است که درب لوله بخاری را بردارید و فندک یا کبریت روشن کرده و جلوی ورودی لوله بخاری بگیرید اگر شعله فندک یا کبریت به داخل لوله کشیده شود نشان دهنده عبور هوا از داخل لوله بخاری است در غیر این صورت احتمال این که لوله بخاریتان گرفته یا مسدود شده باشد خیلی زیاد است.

برای سرویس و تعمیر پکیج و آبگرمکن دیواری با ما تماس بگیرید و یا فرم ثبت درخواست تعمیرات را در صفحه تعمیر پکیج دیواری را پر کنید.

 1. هنگامی که می خواهید یک وسیله گرمایشی بخرید حتما از برندی خریداری کنید که تمامی استانداردهای ایمنی را رعایت می‌کند.
 2. همیشه رنگ شعله بخاری و آبگرمکن خودتان را چک کنید.
 • اگر رنگ شعله بخاری و آبگرمکن‌تان آبی باشد، گاز به اندازه کافی هوا برای احتراق دارد و به درستی می‌سوزد.
 • اگر رنگ شعله نارنجی بود یعنی شعله نارنجی می‌سوزد نشان دهنده آن است که وسیله گرمایشی یا گازسوز شما به موقع سرویس نشده است و ناخالصی‌هایی در مسیر سوختن گاز وجود دارد که باعث شده است که رنگ شعله نارنجی شود.
 • اگر شعله زرد می‌سوزد نشان دهنده عدم وجود هوای کافی برای درست سوختن گاز می‌باشد. که یکی از علائم آن وجود گاز مونوکسید کربن در مسیر دودکش است.
 1. شیلنگ گازی که برای وسایل گازسوز استفاده می‌کنید باید دارای طول استاندارد باشد یعنی نه خیلی کوتاه باشد و نه خیلی بلند باشد. حداکثر طول مجاز شیلنگ گاز شهری برای وسایل گازسوز ۱۲۰ سانتی متر است و حداکثر طول مجاز شیلنگ گاز مایع برای وسایل گازسوز ۱۵۰ سانتی متر است
 2. لازم است برای اتصال شیلنگ گاز از بست‌های مخصوص استفاده شود.
 3. برای این که متوجه شوید که آیا جایی گاز نشت کرده یا نه، کافی است از کف آب و صابون استفاده کنید و هرگز از شعله کبریت برای این کار استفاده نکنید.
 4. در بالای پشت بام حتما باید از کلاهک H استفاده و نصب شود. به طور کلی کلاهک H تنها کلاهک استاندارد وسایل گازسوز و گرمایشی می‌باشد. برای وسایل گازسوز با راندمان حرارتی بالا مثل موتورخانه استفاده از کلاهک H ضروری و الزامی است.
 5. ارتفاع لوله دودکش باید حداقل ۱۷۰ سانتی‌متر و از بلندترین نقطه روی بام ساختمان، حداقل ۶۰ سانتی‌متر بلندتر باشد. هم‌چنین از دیواره‌های پشت بام، به اندازه یک متر فاصله داشته باشد.

2 دیدگاه برای “نکات ایمنی برای استفاده از وسایل گرمایشی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *